Önkormányzati ügyintézés 2010.
Egyszer volt, hol nem volt… 2009. októberében változtak az üzletek működési engedélyezésére vonatkozó szabályok. Mit változtak? Teljesen új szabályozás lépett hatályba. A korábbi üzletköri jelzőszámokat (pl. élelmiszerüzlet, vendéglátóhely, stb.) felváltották a termékek. Magyarán: nem azt kell megadnod, hogy milyen formában, hanem hogy mit árulsz.
Ez kábé ugyanarra megy ki, mint a TEÁOR kódok 2008-as változását, majd 2009-es eltörlését követő felszólításláz, ti. „a cégbíróság törli azon cégeket, amelyek nem fordítják át a TEÁORaikat 2008. december 31.-ig” – illetékbevétel. Mert mit is jelent ez? A módosított TEÁORokat át kell vezetni a cégeken, ami illetéket és közzétételi költséget jelent, mely az államnál bevételként könyvelhető el. Cégenként azt hiszem 15.000,- és 3.000,- Ft volt ez az összeg, ahol azonban az ügyvédi irodák még nem álltak át elektronikus ügyintézésre, ott 2* 15.000,- Ft-ot kellett cégenként (!) perkálni. Persze volt parasztvakítás is: Amihez csak egy új kód tartozott, azt a cégbíróság magától átfordítja. Aha… Mutasson már nekem valaki egy olyan céget, amelynek csak olyan tevékenységi köre volt, amelyhez mindössze egyetlen új TEÁORt rendeltek… Ugyanmár…
Mit jelent még? Ha egy cégnek telephelye van (pl. raktára, üzlete), akkor azokra a kozmetikai szalontól kezdve a logisztikai központtal bezárólag a fent leírtak miatt módosítani kellett a működési engedélyeket, ezen – egyébként állami vezetés által alkotott, tehát nem egyéni indíttatású – változás miatt. Össze lehet rakni: egy új működési engedély 10.000,- Ft, a módosítás 3.000,- Ft. Üzletenként. Ha túl sok a módosítani kíván rész, akkor az már újnak minősül.
Mindezek után 2009-be érkeztünk, amikor a működési engedélyek szabályozása fordult ki önmagából. Az új kormányrendeletben ugyan szerepel, hogy csak akkor kell eszerint eljárni, ha módosítási kérelem érkezik. Magyarán a már meglévő, de egyébként folyamatosan, változtatás nélkül működő üzleteket ne basztassák amiatt, hogy egy ismételten fentről jövő gondolat miatt módosítsák az egészet, ami máskülönben ki tudja, meddig marad hatályban jelenlegi formájában…
A gond ezzel csupán annyi, hogy megint túl sokat bíznak az emberre. Nem tudom, miért vártam ehhez a rendelethez ésszerű, logikus és egyszerű magyarázatot, megszokhattam volna már, hogy a fenti kívánalmaimat választott fejeseinknek nem szokása teljesíteni. Miért? A való életben történő teljes járatlanság miatt. Inkább rábízzák a birkákra, hogy csinálják valahogy, legfeljebb kapnak egy jó kis Ket. szerinti bírságot, ha nem jó, legalább annyival is csökken az államháztartás hiánya, a paraszt meg kezdheti elölről.
Önkormányzati részről szintén. Mint tudjuk az önkormányzatokban válogatott hülyék ülnek: lassúak, gondolkodni képtelen droidok, akiknek máris meghibásodik az áramkörük, ha valamit nem az elmúlt 30 év szerinti gyakorlatban látnak megvalósulni. Akkor bizony system error van, amit természetesen az állampolgárnak kell kiküszöbölnie. Mert ezek a bizonyos áramkörök valami miatt nem lettek átállítva „demokrácia = gondolkodás” üzemmódra.
Történt egyszer… tavaly novemberben, hogy a cégem által üzemeltetett boltok közül összesen és országosan 66 db-nak hosszítottak a nyitva tartásán. Időszakosan, december hónapra. Ezt én, mint jogkövető honpolgár és feljogosított alkalmazott a törvényben megadott határidőben be is jelentettem a szükséges önkormányzatokhoz. Minden levélen, illetve nyomtatványon szerepelt, hogy a módosítás kizárólag december hónapra vonatkozik. Az időszakosan szót is használtam, bár nem húztam alá, nem vastagítottam ki, abban bíztam, hogy elolvassák.
Naiv voltam. December közepe felé – éppen beteg voltam – elkezdtek érkezni az önkormányzati válaszok. Egy kezemen meg tudom számolni azokat, akik elfogadták, az összes többi kivétel nélkül új adatlapot küldött, felszólított, öt munkanapon belül, azonnal, különben is… Mivel beteg voltam, a kolléganőmet kértem meg, alkosson egy sablonválaszt, határidő meghosszabbítására, és küldje ki. Így is tett. Most érkeznek a dörgedelmes válaszok. „visszautasítom”, „8 napon belül igazolja”, „személyesen intézze 5 munkanapon belül”, ésatöbbi.
Tegnap gyúlt világosság az agyamban a II. kerületi ügyintézésemet újragondolva. EZEK NEM IS OLVASTÁK EL!!! Ugyanis az ügyintézőnőnek újszerűen hatott, hogy felhívtam a figyelmét az időszakosságra. „Jaaaaaaaaa, hát akkor kérje az eljárás megszűntetését, hiszen aktualitását vesztette” – volt a válasz. Ebből nekem leeshetett volna, hogy ha ő nem, akkor valószínűleg a többi, hozzá hasonlóan programozott droid sem olvasta végig, amit küldtem. Csak addig jutottak, hogy cím-bolt-módosít. Hogy meddig, és időszakos jelleggel, az tényleg csak néhányuknak esett le.
Ráadásul voltak olyan birkák is, akik szegény boltvezetőinket zaklatták annak ellenére, hogy kivétel nélkül minden egyes levelemben odaírtam az elérhetőségeket… Ezt különösen Pápánál nem értem.
1: levél a nyitva tartás időszakos változásáról.
2: válasz a címre (központ), szokásos nyomtatvány, töltse ki, rója le az illetéket, mert változott a rendelet.
3: kérelem tőlünk, hogy hosszabbítsanak határidőt.
4: levél a boltunkba, hogy oké, de csak januárig.
5: boltvezető hív engem ma, hogy ott vannak az önkormányzatisok, lobogtatják a nyomtatványukat, miért nem töltöttük ki.
Kérdem én: ha egyszer meg tudták küldeni a központba a válaszukat, akkor másodszorra ez miért nem sikerült???
Agytranszplantációt az összes önkormányzatisnak!!!!